A MÁSODIK ARANYKOR – EGY SZERELEM KIHÍVÁSAI
(JÁTÉKFILM/SOROZAT 93P.)
Főbb szerepekben: Bacskó Tünde, Vasvári Emese, Tölgyesy Zoltán
Rendező: Takács Mária
Gyártó: Labrisz Leszbikus Egyesület
Vetítési időpontok:
2024. január 27. 19h Cirko Gejzír mozi, Budapest
2023. december 29. 12:30h Cirko Gejzír mozi, Budapest
2023. december 21. 19h Eötvös10. művelődési ház, Budapest
Mozipremier: 2023. november 11-én szombaton 19 órakor a Cinema-MOM-ban
Bemutató: 2023. okt. 13. 18h, Bálint Ház (VI. ker., Révay u. 16., Budapest)
Szinopszis
Gyűjtik már a rőzsét a boszorkányégetéshez a tiszaközi főtéren!
Emberi jogi szappanopera arról, hogyan vállalhatja fel magát egy középkorú leszbikus szerelmespár ma egy vidéki kisvárosban. Hogyan ugrasztja egymásnak a propagandamédia a békés lakókat és hogyan lesz egy rajzórai projektből boszorkányüldözés? Miközben a helyi könyvtáros a Meseország mindenkié felolvasóestet szervezi, Dúró Dóra szelleme egy húsdarálóval kísért és a helyi széljobberek vonata is megérkezik
A film/sorozat két évvel korábbi sorozatunk folytatása: LINK
A film trailere: LINK
Alkotói motiváció
– Táncolunk? kérdezi Tünde Judittól egy csendes belvárosi kávézó teraszán, az első találkozásukon.
– És a zene majd megjön hozzá, válaszolja Judit. Nevetnek, átölelik egymást, csendben ringatóznak.
Ezzel a jelenettel végződött A második aranykor című 6 részes websorozatunk, amit most két év után folytatunk.
Akkor az ILGA Europe-tól közösségünk egyben tartására kaptunk támogatást, most a Holland Nagykövetségtől, a minket érintő emberijogi témák feldolgozására.
Ebből pedig a kormány homofób és transzfób jogalkotása miatt sajnos van bőven. Az LMBTQ közösséget, egyéneket ért diszkriminatív eseteket nem csak beleírtuk az új részekbe, de megoldást is igyekeztünk találni rájuk.
Tünde és Judit új történetében számos olyan kérdés van, amik megválaszolásához bátorság kell, a kiálláshoz belső kurázsi és/vagy a barátok, családtagok támogatása, vagy éppen jogi segítség kérése.
Az új rész éppen ezért A második aranykor, egy szerelem kihívásai címet kapta és most is a közösségünk tagjai, támogatói írták, játszották el és forgatták. Műfajilag tehát ez egy részvételi film: a filmezést közösségi alapú eszközként használjuk egyéni és csoportos fejlődésünk érdekében. Hogy növeljük az LMBTQ közösség önbecsülését és bátorítsunk mindenkit az önkifejezésre, önmagunk felvállalásra. A filmmel mintát és eszközöket adunk azoknak, akik főleg a vidéki Magyarországon láthatatlanul, titkolózva élnek. Mert nem merik családjuk előtt, munkahelyükön felvállalni magukat, partnerüket, illetve ha meg is tennék, nem tudják, hogyan.
A sorozatot éppen ezért egy egész estés filmben is levetítve közönségtalálkozókat szervezünk, ahol a film által felvetett helyzetekről és lehetséges megoldásokról beszélgetünk majd.
A részvételi film/sorozat így közösségi képviseleti funkciót is betölt: elmondjuk egymásnak, hogyan élünk itt és most Magyarországon, hogyan érezzük magunkat mi és a közösségünk.
Együtt keressük a válaszokat arra, hogy milyen változásokat szeretnénk együtt elérni.
Főbb alkotók
A történetet kitalálták: Takács Mária, Bak Zsuzsanna, Timár Magdi Cilin, Polgári Eszter, Bíró Judit, Kristófy Mária, Tóth Bernadett, Kövesi Györgyi, Erdélyi Tea, Rédai Dorottya, Gregor Ivett
RENDEZŐ Takács Mária
RENDEZŐASSZISZTENS Timár Magdi Cilin
OPERATŐR Kürti István, Csíkszentmihályi Ajnácska
HANGMÉRNÖK Almásy Péter
FORGATÓKÖNYVÍRÓ Bak Zsuzsanna
VÁGÓ Bonta Luca
GYÁRTÁSVEZETŐ Tóth Bernadett, Erdélyi Tea
ELSŐ ASSZISZTENS Bíró Judit
ZENESZERZŐ Hodován Milán
JOGI TANÁCSADÓ Polgári Eszter
Támogató
Főtámogató: Holland Nagykövetség Emberi Jogi Alap
További támogató: Háttér Jogsegélyszolgálat, Flax Foundation
A rendezőről
Takács Mária szabadúszó filmrendező. A Színház- és Filmművészeti Egyetem televíziós rendezői szak elvégzése után rendezőként dolgozott a Magyar Televíziónak, videós újságíróként a Népszabadság online-nak és az origo.hu-nak, jelenleg a Józsefváros Újságnak. 2021-ben Hégető Honorka díjat, 2023-ban Emma Goldman Snowball Award-ot kapott.
Díjnyertes egész estés dokumentumfilmjei:
Eltitkolt Évek (díjak: 7. Verzió Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál közönségdíja (2010.), ERSTE Socail Award (2011).)
Meleg Férfiak Hideg Diktatúrák (World Documentary Awards, Jakarta Golden Award, Jakarta (2016.), Kolozsvári Melegfilm Fesztivál, közönségdíj (2016.)).
Kapd el a ritmust! a sportvilág queer felforgatása (Luleå International Film Festival – Best LGBT film (2021), Divine Queer Film Festival – Balon Mundial (2022), Toronto International Women Film Festival – Best LGBTQ film (2022))
Bővebben: www.mariatakacs.com
A Labrisz Egyesületről
Magyarország első leszbikus szervezeteként olyan társadalom létrejöttén dolgozunk, ahol a nőknek lehetőségük van szabadon megválasztani partnerüket, életformájukat, és félelem nélkül megélni és felvállalni identitásukat életük minden területén.
Az egyesület azért jött létre, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a nők szexuális kisebbségeinek hátrányos megkülönböztetésére, képviselje érdekeiket, és oldja a velük kapcsolatos előítéleteket. Legfontosabb célunk a leszbikus, biszexuális és transznemű nők önelfogadásának és láthatóságának erősítése, biztonságos, támogató közeg nyújtása.
E célok megvalósítása érdekében közösségi és kulturális eseményeket szervezünk, ismeretterjesztő és irodalmi kiadványokat jelentetünk meg, illetve oktatási programot működtetünk. Célunk a hazai leszbikus kultúra feltárása, gazdagítása és megismertetése is.
Bővebben: www.labrisz.hu